Nigéria – Burkina Faso 1:0 (vége)
Nigéria
1:0 (1:0)
Burkina Faso
vasárnap 10.02.2013, 19:30 • FNB Stadium, Johannesburg • Afrikai Nemzetek Kupája

Vége! Nigéria a 2013-as ANK győztese! Mba gólja döntött, Burkina Faso nem tudott csodát tenni, az esélyesebb Szupersasok hosszabbítás nélkül, 1-0 arányban legyőzik a Méneket!
    A második félidő jobb volt, mint az első, de gólt nem láthattunk, egyetlen gól döntött tehát az idei ANK döntőjében. 32 meccs után tehát vége a dél-afrikai tornának, amelyen Nigéria csikócsapata remek játékkal végigverte a mezőnyt, Burkina Fasoval a végén.
    Köszönjük a három hetes figyelmet! (21:26:12)

94
    Utolsó perc!

93
    Dagano lőtte fölé az ígéretes szabadrúgást.

92
    Ideye kap sárga lapot kezezésért a védelem előtt!

92
    Újabb perc telt el, Nigériáé a labda.

91
    4 perce maradt Burkina Fasonak!

90
    D. Koné helyett Razack Traoré!

90
    A rendes játékidő utolsó perce!

89
    A gólszerző, Mba jön le, Yobo a helyén, hatodszor ő is az ANK-n!

88
    Nakoulma megint lesen, így nincs szöglet sem!

88
    Kétségbeesetten kivagdossa most a labdákat Nigéria.

87
    Diakité rosszul vetődött ki, de nem tudták bepofozni a nigériaiak!

86
    Ó! Micsoda hiba! Panandétiguiri a tizenhatoson belül Ideyéhez adta a labdát, de Koné odavetődött, majd flipper után kifelé jön a játékszer!

85
    Kaboré megint Bancét kereste, megint fölötte ment el, Nakoulma nem érte utol.

84
    Íme a már említett csere: egy védő, Koulibaly helyén a hatodik tornáján szereplő Dagano, egy csatár! Vajon Dah is beáll majd?

84
    D. Koné sem ér el egy labdát...fájdalmasan kevés ideje marad Burkinának.

83
    Bancé kap rossz indítást megint.

82
    Ígéretes helyről nigériai szabadrúgás, Ideye rúgja fölé-mellé.

81
    Bancé csúsztatja tovább, mögötte nincs senki.

80
    Mba nagy lövése kerüli el a kaput.

79
    Nakoulma már sokadszor lesen, pedig ez is jó labda volt!

78
    Vajon Paul Put mikor meri meghúzni még egy csatár - Dah vagy Dagano - beküldését?

77
    Burkina Faso már eléggé iparkodik, remek hajrának nézünk elébe!

76
    Nakoulma két védő mellett is zseniálisan hozza el, majd rossz passzt ad középre!

76
    Oshaniwa bedobását Moses nem tudja levenni.

75
    Enyeama védett hatalmasat, Sanou kapáslövése kaput talált volna! Szöglet helyett azonban kirúgás jött!

74
    Az utolsó szögletnél Ambrose Onazihoz fejeli ki, aki 3 a 2-ben vitte a védelemre, Moseshez passzol, aki Musához ziccerbe teszi, ő elesik a saját lábában!

68
    Több, mint 20 perc telt el a második félidőből, Burkina Fasonak egyre sietősebb kell, hogy legyen!

67
    Torna-újonc a döntőben: Echejile helyett Oshaniwa!

66
    Folytatódik a meccs az ápolást követően, Moses szép cselek után hosszan ad be.

65
    Rouamba helyén Sanou.

65
    Echejile hordágyon hagyja el a pályát, neki véget ért a torna.

64
    Sanou érkezik majd Burkinába.

63
    D. Koné lőtt messziről, eltörte.

63
    Kaboré megint jó helyre rúgta, most azonban Mikel előbb ér oda és kifejeli.

62
    Pitroipa kap meg egy szabadrúgást jó helyen!

60
    Szép burkinai akció! Nakoulma kerülte meg védőjét, majd Pitroipával kényszerítőztek, de végül előbbi rosszul vett át egy labdát, a beadása pedig blokkban ér véget.

59
    Pitroipa visszatért, de fáj neki, jobbára sétálgat.

59
    Kaboré zseniális szabadrúgása után Bancé csúsztat, Enyeama fogja meg!

58
    Pitroipát kell letámogatni a pályáról, elképzelhető, hogy nem jön már vissza...

57
    Omeruo sárgul el Pitroipa felrúgása után.

57
    54-46% a labdabirtoklás.

56
    Kaboré szögletéből Nigéria el is dönthette volna! Moses a térfélen egy védővel indult el, megvárta, amíg Panandétiguiri odaér, majd szépen bele is lőtte a védőbe! Ez óriási ziccer volt!

55
    Moses ment szögletre!

54
    Nakoulma bőrözi be Echejilét, aki felrúgja, szabadrúgás!

53
    Csatárcsere! Uche helyén Musa!

53
    Nakoulma kezelt bele véletlenül.

53
    A 3. nigériai szöglet elvégzője Victor Moses, de nem jó ez sem.

52
    Bancét próbálják most labdákkal tömni a burkinaiak.

48
    Ideye az ötösön belül volt már Koulibaly mellől kilépve, és keresztbelőtte a kapu előtt, Diakité nem tudott hozzáérni!

47
    A forgatókönyv tehát eddig hasonlít a csoportköröshöz, hiszen Nigéria ott is megszerezte a vezetést, akkor Emenike szintén az első félidőben lőtte a vezető gólt, majd Alain Traoré a 95. percben egalizált - egyikük sem lehet ma itt.

46
    Burkina Faso elkezdte a második félidőt!

46

Vége az első játékrésznek az idei ANK döntőjén!
    Nigéria 1-0 arányban vezet, ami az első 20-25 perc alapján jogosnak is mondható, habár akkor sem volt életveszélyes nyomás a burkinai kapun, majd a meccs kiegyenlítődött és enyhén Burkina Faso oldalára is dőlt, amikor jött Mba szenzációs megoldása és gólja.
    Burkina Faso támadói nagyon magukra hagyatottnak tűnnek elöl, véleményem szerint kevés támogatást kapnak, ezért is próbálják egyedül megoldani a szituációkat. Kaboré és Nakoulma segít nekik, de a többiek abszolút el vannak foglalva a védekezéssel.
    Pozitívum, hogy a gól után Burkina Faso azonnal fel tudott pörögni és nyomást gyakorolni Nigériára, ha ezt folytatni tudják, akkor jó második félidőnek nézünk elébe!

47
    2 a ráadás, mindjárt vége a félidőnek.

46
    Mba lőtt most fölé 18-ról!

45
    Burkina Faso azonnal felpörgött, kár, hogy vége most a félidőnek!

44
    Bancé lőtt fölé 20-ról!

43
    Pitroipa az alapvonalon cselezget, miután rengeteg védő mellett elvitte, szabályosan szereli Omeruo!

42
    Bancé fejelt tovább Nakoulmához, aki lesen állt, pedig Enyeama rosszul jött ki.

40
    Nigéria gólt szerzett!

Gyönyörű gól!!!! Vezet Nigéria!!!! Csaknem minden nigériai támadón átmegy az akció, Ideye, Uche, majd Victor Moses lőtte telibe védőjét, Mba elé pattan a labda, aki átemelte a kirobbanó Koffit, a második elől pedig a sarokba emeli a labdát! Parádés találat!

40
    Pitroipa varázsolt, szép csellel passzolta tovább a labdát.

39
    Kaboré lőtte a szabadot, Bakary Koné fejét meg is találta, de éles szögből melléfejel a védő.

38
    Onazi késve lép oda Panandétiguirinak, sárga!

37
    Koffi fejelt haza egy labdát, Diakité ezt most fogja.

34
    Bakary Koné mellett Ideye botladozott és esett el a szabadrúgásnál.

33
    Rouambaé a döntő első sárgája, Mosest vágta fel!

32
    Kaboré jól játszik, most is szépen fordult meg, igaz, aztán Panandétiguirinak rossz az indítása.

32
    Victor Moses felé Abrose indított, Diakité előbb ér oda és felszedi.

31
    Omeruo Oboabonának ad rossz labdát a védelem közepén, dobhat Burkina.

30
    Uche labdája Ideye előtt ment el, Diakité felhúzza.

30
    4-4 a szabálytalanságok száma, Haimoudi remekül vezeti a találkozót.

29
    Kaboré alkalmazott gyönyörű esernyőt, majd emelt a védelem mögé, de Bancé és Pitroipa előtt is elúszott a labda, végül Enyeamáé lett.

28
    Bancé lőtt laposan 30-35-ről, mellé! Enyeama végigkísérte.

27
    Nakoulma ad kötényt, majd elesett.

25
    Bancé vett le mellel egy labdát, majd az Augsburg légiósa fölélő. Messze.

24
    Nigéria - bár alapvetően fölényben van - nemigazán tud mit kezdeni ezzel az enyhe fölénnyel, csak Diakité bizonytalanságaiban bízhat.

23
    Nakoulma Echejile mellett esik el, szabálytalanság történt.

21
    Az elmúlt 5 perc labdabirtoklása 66-34%.

20
    Moses lő középre egy labdát erősen, Diakité először nem tudja megfogni, de másodszorra Uche elől felkapja a labdát!

19
    Koulibaly bohóckodása nyomán Ideye vezethette a védelemre, de rossz passzt ad Uchénak.

18
    Pitroipának volt hosszú egy indítás.

17
    A kis szöglet után Pitroipa Onazi mellett csúszott el.

16
    Pitroipa Echejile mellett cselezett, majd Bancét indította, Oboabona a passzba belenyúl, szöglet!

15
    Echejile fejeli haza Enyeamának.

13
    Nakoulma ballag le ápolása után, hasonlóan Onazihoz.

12
    Ambrose indult el befelé, majd bokából Uchéhoz passzolt, ő pedig lesről lépett ki.

9
    Már 3 nigériai lövésnél járunk, egyértelműen aktívabbak a Szupersasok az elején!

9
    Óóóha! Diakité jön ki pcosékul a gyenge fejesre, kiejti a labdát, Ideye Brown pedig melléemel az üres kapunak!

8
    Moses ért el egy labdát, majd Panandétiguiri ment szögletre, ez a második nigériai sarokrúgás!

7
    A beemelt szabadrúgás nyomán Ambrose fejelt kapura, fölé!

7
    Ideye Brown színészkedését eszi meg Haimoudi.

6
    Végre rendesen megtelt egy ANK-stadion, a johannesburgi arénában szép számmal vannak nézők!

4
    Kaboré nem jut lövéshez Onazi közbelépése miatt.

4
    42 éves egyébként a játékvezető.

3
    Haimoudi játékvezetőnek eddig négy meccse volt: a Zambia-Nigéria meccsen csak tartalék játékvezető volt, a nyitómeccsen, Dél-Afrika - Zöld-foki-szigeteket azonban a Kongói DK-Mali és Elefántcsontpart-Nigéria meccsekkel együtt vezette.

2
    A két csapat edzője Stephen Keshi, illetve Paul Put.

2
    Szupersasok vs. Mének tehát a 2013-as, dél-afrikai ANK döntőjében!

1
    Nigéria kezdte a találkozót!

1

Nigéria kezdője tehát 5, Burkinaé 3 helyen változott azóta.

Azon a meccsen egyébként Nigéria a következőképpen állt ki:
    Enyeama - Yobo, Echiejile, Ambrose, Oboabona - Obi Mikel, Ogude (Onazi, 70.), Igiebor, Ideye (Omeruo, 78.) - Emenike (Uche, 58.), Musa

Míg Burkina Faso kezdője:
    Soulama - Panandétiguiri, B. Koné, Koulibaly, Rouamba (Abdou Razak Traoré, 82.) - Koffi, D. Koné, Bancé (Alain Traoré, 65.), Pitroipa - Dagano, Dah (Sanou, 46.)

Nigéria zöld, Burkina Faso fehér szerelésben lép majd pályára - csakúgy, mint a csoportmeccsek során 1-1-re végződött találkozón.

Nemrég egyébként a FIFA elöljáróit, Blatteréket köszöntötték a johannesburgi arénában, most pedig Burkina Faso himnusza szól majd.

Már szól Nigéria himnusza!

Kezdősor:

Nigéria: Enyeama - Echejile, Omeruo, Oboabona, Ambrose - Mba, Onazi, Obi Mikel - Victor Moses, Uche, Ideye Brown

Burkina Faso: Diakité - Panandétiguiri, Paul Koulibaly, Bakary Koné, Koffi - Nakoulma, Kaboré, D. Koné, Rouamba - Pitroipa, Bancé

Játékvezetők: Haïmoudi - Achik, Birumushahu.

Emenike nem játszhat majd a döntőben, sérült!

Eljutottunk az Afrikai Nemzetek Kupája döntőjéig! 3 hétnyi küzdelem után kiderült, hogy sem Elefántcsontpart, sem Ghána nem tudott eljutni még a döntőig sem, helyettük a papíron gyenge kerettel rendelkező Nigéria és az abszolút outsider Burkina Faso került be a fináléba.
    Nigéria egy nagyon sima, 4-1-es győzelmet aratott a bronzérmes Mali ellen, Burkina Faso pedig végig jobban játszva, egy hihetetlenül izgalmas és kiélezett mérkőzésen győzte le Ghánát, tizenegyesekkel.
    A 117. percben Burkina Fasoból kiállították Pitroipát, méghozzá második sárga lappal egy műesésért, ám utólag Burkina legnagyobb sztárjának eltiltását törölték, mivel az eset egyértelműen büntetőt ért volna, mindennek tetejébe az össze-vissza fújkáló Jeddidit el is tiltották a játékvezetéstől.
    A Mének azonban így is komoly veszteséggel jutottak be a döntőbe, hiszen még a csoportkör során kidőlt egyik legnagyobb sztárjuk, Alain Traoré.
    Nigéria az utóbbi 3 meccsen Victor Moses segítségével száguldott: előbb Etiópia ellen harcolt ki két, létfontosságú büntetőt, majd remekül játszott Elefántcsontpart ellen is, végül gólpasszokat osztott ki Mali ellen. Szintén remekül játszik a klubcsapattársa, Mikel is, valamint a torna gólkirályi címének várományosa, Emenike a CSZKA Moszkvából.
    Fontos, hogy kapujukban a torna egyik legjobb kapusa, Enyeama áll.
    A fogadóirodák egyértelműen Nigériára adnak alacsonyabb oddsot, körülbelül 1.40 körül, míg Burkina Fasoé 2.50 fölött tanyázik. A nevek és ez alapján is egyértelmű esélyes az egyre magabiztosabb Nigéria, szemben az ezer sebből vérző, fáradt Burkina Fasoval.