Csehország – Svédország 2:4 (vége) | Lettország – Svájc 0:1 (vége)
0:1 (0:0, 0:0, 0:1)
Svájc
szerda 12.02.2014, 18:00 • Shayba Arena, Szocsi • XXII. téli olimpia

Üdvözöljük on-line oldalunkon. A mérkőzés 18:00 - kor kezdődik.

Megkezdődik a küzdelem a férfiak között is jégkorongban az idei olimpián. A C csoport egyik mérkőzését láthatjuk Lettország és Svájc között. A világranglista helyezésük és játékoskeretük alapján ez az összecsapás a papírforma szerint a csoport harmadik helyét fogja eldönteni, mivel a svéd válogatott (4. hely) és a cseh gárda (3. hely) is jóval magasabban jegyzett, mint a svájci (9. hely) és a lett (11. hely).
    Kevés esélye van bármelyik csapatnak, hogy sikerrel vegye fel a harcot a másik két együttessel, így vélhetően a csoportelsőség Svédország és Csehország között fog eldőlni.
    A csoportgyőztesek és a legjobb második helyezett automatikusan a legjobb nyolc közé kerül a negyeddöntőbe, a többiek sorsolás után egy-egy mérkőzésen döntik el, még ki mehet tovább.
    Ne becsüljük le azonban e két csapatot.
    A svájci keretben kilenc játékos is az NHL-ben játszik, ami önmagában is tekintélyt parancsoló. Legidősebb játékosuk a lassan 37 éves Martin Plüss, legfiatalabb a 21 éves Nino Niederreiter.
    A lettek esetében egyetlen támadó tagja az észak-amerikai bajnokságnak, ám tizennégyen a szintén bivalyerős KHL ligát erősítik. Legidősebb játékosuk a 41 éves Sandis Ozolins, míg legifjabb kerettagjuk az 1994-es születésű Zemgus Girgensons.
    Mindenképpen komoly izgalmakra lehet tehát számítani, tartsanak velünk szerdán 18 órától!
    ----

Íme a kezdőcsapatok. Hamarosan megkezdődik az idei téli olimpia férfi jégkorongtornája!

Lettország: Masalskis – Sprukts, Rekis, Ozolins, Darzins, Redlihs

Svájc: Hiller – Vauclair, Niederreiter, Pluss, Seger, Moser

Játékvezetők: Brueggemann, Meier.

A játékosok felsorakoztak a jégen egymással szemben, most pedig már a kezdő harmadukhoz sietnek.

Lettország fehér-bordó mezben, míg Svájc tiszta piros felsőben lép pályára.

00:01

00:20
    Az első támadást Svájc vezeti, de korongvesztés után végül egy lett játékos, Darzins törhetett kapura. Nem sikerült azonban a lövése.

01:30
    Ismét egy lett próbálkozás jobbról, Kulda küldte kapura, de pár centivel tévedett.

02:15
    Brunner próbálkozott volt lövéssel jobbról, ám Masalskis zárta a szöget.

02:40
    A lettek veszélyeztettek a kapu mögött, de a koronggal megkerülni nem sikerült a hálót. Végül Hiller védte Pavlovs bal oldali lövését!

03:20
    Webert szerelik, de végül visszakerül az alpesiekhez a pakk. Közben ismét megszerzi Lettország, a jobb oldalon kevergetnek, de a lövés elmarad, felszabadítanak a védők.

04:50
    Mezőnyjáték folyt hosszasan, majd Romy lódult meg a jobb oldalon, éles szögből tüzelt, ám Masalskis bravúrral lábbal hárított. Az eddigi legnagyobb helyzet!

05:25
    Elmozdult Masalskis kapuja, most emiatt áll a játék.

06:00
    Szép lövés jobbról Lettországtól, Hiller védte, majd az ellentámadásból már svájci lehetőség, Masalskis hárított, kicsit meg is sérült a szeme a jégtől, de folytatni tudja. Moser próbált lecsapni a korongra és végül nem is a szeme sérült a kapusnak, hanem Moser véletlenül a lendülettől fejen térdelte őt.

06:10
    Masalskis folytatásra kész ismét.

06:50
    Niederreiter szép védőmunkája, egy gólhelyzettől mentette meg csapatát, hogy az utolsó passzba bravúrral belenyúlt. A kontrából Suri lőtt mellé.

07:40
    Az első percek lett rohamai után most valamivel többet birtokolja a pakkot Svájc együttese.

07:51
    Az első kiállítás. Indrasis hagyja el a pályát magas bot miatt 2 percre. Emberelőnyben Svájc.

08:35
    Felálltak a svájciak, de egyelőre lövés nem volt.

09:10
    Streit bal oldali lövésébe feküdt bele egy lett védő, majd Romy lőtt kissé mellé. Kiemelték a korongot a fehérek.

10:00
    Teljes létszámban a lettek, megúszták az olimpia első emberhátrányos helyzetét.

11:15
    Daugavins lőtt kapura nagy helyzetben balról, bár kissé éles volt a szög. Hiller testtel hárított és nem jött ki róla a korong.

11:45
    Sprukts lőtte vissza a korongot a kapu mögül balról, de nem érkezett társ, az ellentámadásból Josi próbálkozott volna lövéssel jobbról, de egy védő megakadályozta a lövésben.

12:03
    Újabb lett emberhátrány következik. Rekis kénytelen elhagyni a pályát két percig, Josit akadályozta szabálytalanul abban, hogy megszerezze a korongot.

12:30
    A buli után kiütötték a lettek, újabb támadást kezdhet építeni Svájc emberelőnyben.

13:30
    Az első nézeteltérés a jégen, Bodenmannt nem engedték a koronghoz férni, emiatt kicsit lökdösődött Ozolinsszal.

13:45
    Ismét kikerült a harmadból a buli után, alig 15 mp van hátra az emberelőnyből.

14:00
    Plüss passzolta be Niederreiternek, aki azonban a kapusba ütötte a korongot balról közvetlen közelről. Masalskis sisakja lerepült, most áll a játék.

14:40
    Teljes létszámban a csapatok, Romy eresztett meg egy életerős lövést, Masalskis magabiztosan hárította.

15:40
    Két hatalmas helyzet! Indrasis vitte el a korongot középen, majd erős lövést eresztett meg, Hiller kiütötte, a kontrából Hollenstein tüzelt középről közelről, ezt Masalskis hárította bravúrral!

15:50
    Végre úgy tűnik megélénkült az eddig meglehetősen langyos játék.

17:00
    Egyértelműen Svájc az aktívabb már jó ideje, teljes létszám mellett is, jóval több lövést is jegyezhetnek. Most a lett kapus inkább csak biztonsági védést mutatott be, hátulról a plexiről pattant vissza éppen a kezébe.

17:50
    Továbbra is támadásban Svájc, bár most éppen korongot lopott Girgensons, de lövéshez nem jutott.

18:14
    Hiller védése, Vasiljevs tüzelt balról, Hiller a lepkéssel fogta.

18:36
    Újabb dolga akadt a lett kapusnak, Moser lőtt balról.

19:10
    Az utolsó percben járunk az első harmadban, most mezőnyjáték, helyzet nélkül.

20:00

Nem véletlenül tűnt aktívabbnak végig Svájc, 12-6-ra vezet a lövések tekintetében, Masalskis megdolgozik ma a pénzéért eddig.
    Veszélyesek a lett kontrák, ám a svájci támadások gyakoribbak teljes létszám mellett is.
    Két kiállítása volt a fehéreknek, a pirosaknak még nem kellett hátrányban játszaniuk ma.
    Az utolsó 5-6 percre élénkült meg igazán a találkozó, mindenképpen számíthatunk gólra, kezdenek belejönni a felek.
    Egyelőre viszont az állás 0-0 Lettország és Svájc ütközetében.
    Maradjanak velünk a szünet után is!
    ----

A teljes felállás:

Lettország: Masalskis (Gudlevskis) – Sprukts, Rekis, Ozolins, Darzins, K. Redlihs – Stals, Sotnieks, Vasilievs, Karsums, Daugavins – M. Redlihs, Girgensons, Freibergs, Kulda, Bartulis – Cipulis, Indrasis, Pavlovs, Pujacs, Kenins

Svájc: Hiller (Berra) – Vauclair, Niederreiter, Pluss, Seger, Moser – Blindenbacher, Weber, Streit, Ambühl, Cunti – Wick, Diaz, Bodenmann, Suri, Bieber – Gardner, Hollenstein, Romy, Josi, Brunner

A mai napon Lettországtól Mustukovs, Berzins és Jass maradt ki a keretből, míg Svájc esetében Stephan, von Gunten és Trachsler a három kimaradó.

A csapatok készen a folytatásra, hamarosan indul a második harmad.

20:01

20:45
    Máris egy komoly svájci helyzet, jobbról alig 2-3 méterről lőhetett Niederreiter, ám Masalskis jól helyezkedett és elakadt benne a korong, Brunner pedig nem tudott ismételni, Rekis felszabadított.

21:40
    Úgy tűnik, marad a svájci dominancia korongbirtoklásban, a lettek a kontráikra építenek. Most is éppen egy ilyet láttunk, Darzins tüzelt balról, de pár centit tévedett.

22:00
    Diaz kiállítva két percre Svájc csapatából. Magas bot miatt a büntetőpadon, az első lett emberelőny.

22:50
    Két meghiúsult formációs kísérlet, a pirosak mindkétszer fel tudtak szabadítani.

23:30
    Fél perc hátra a büntetésből, továbbra sem lőtt kapura Lettország ebben az emberfórban.

23:55
    Komolyan veszélyeztetett most viszont Lettország, Indrasis próbálta jobbról közelről a kapuba kotorni a pakkot, de Hiller útját állta.

24:40
    Kiegészültek a svájciak és azonnal egy helyzet, a jobb oldalon Weber húzta meg, előtte pedig Brunnernek is akadt egy igen veszélyes próbálkozása balról.

25:06
    Tilos felszabadítás, a buli a lett harmadban következik.

25:35
    Ambühl tüzelt jobbról, éles szögből, Masalskis magabiztosan fogta.

25:38
    Most Moser kerül a kiállítás sorsára bottal akasztás miatt. Ismét Lettország emberelőnyben 2 percig.

26:16
    Mikelis Redlihs elől sikerült Hillernek felszednie a korongot, ami igen veszélyesen pattogott a kapuja előtt, előtte Krisjanis Redlihs távoli középről leadott lövése pattant meg.

27:20
    Svájcnak akadt egy meglepetésszerű ellentámadása emberhátrányban, ám a Surit kísérő védő meg tudta akadályozni a lövést, Wick pedig lemaradt a passzról Most újra a pirosak harmadában a korong.

27:40
    Ismét teljes létszámban Svájc.

28:20
    Kimaradt a mérkőzés helyzete! Balról Hollenstein, majd Weber is kapura lőtt, utóbbi már emelte a kezét örömében, ám a korong valahogy mégis kifelé pattant, ha jól láttam, akkor a kapuvasról, a kapuson már mindenképpen túljutott, de nincs gól!

29:45
    Egy védő tudott belepiszkálni egy kapu előtti passzba, ezzel vélhetően góltól mentette meg Lettországot, ugyanis, ha eljut Surihoz a korong, akkor balról, közelről az üres kapuba lőhetett volna.

30:15
    Látványos jégtakarítás a reklámszünet alatt, fekete ruhás takarítók tisztítják a jeget. Közben az ismétlés mutatja, hogy az előző helyzetnél, nem ért a kapuvashoz, de a kapuson túljutott már és egy védő nehézségek árán tudta kikotorni a korongot kb 3 centire a gólvonaltól, ez bizony meleg helyzet volt!

30:30
    Egyik érdekessége a mai mérkőzésnek, hogy Lettországot Ted Nolan irányítja, addig Svájc vezetőedzője pedig Sean Simpson!

31:00
    A svájci harmadban a korong, folyamatos a játék, de a piros mezes védők remekül védekeznek eddig. Az ellentámadás sikertelen, újra jöhetnek a fehérek.

31:19
    Ez helyzet volt! Daugavins passzolt Darzinshoz, aki lőtt volna, de inkább bepasszolt Redlihs elé, aki azonban nem pontosan kapta a korongot, így a helyzet elszállt.

32:45
    Ismét óriási lehetőség mindkét oldalon! Először Svájc rohamozott, kapura bombázott volna Suri, ha pár centivel pontosabb a visszapassz Jositól. A kontrából Indrasis indult meg és közelről jobbról tüzelt, Hiller bravúrral hárított.

32:53
    Masalskis bravúrja, balról lőtt kapura Bieber, szépen hárította testtel a kapus, az ismétlésnél Streitet eltakarították, ezért kiállítás.

32:53
    Ozolins kiállítva két percre gáncsolásért. Svájc emberelőnye jön.

34:00
    Lettország most rombol, nem engedi a harmadába a korongot, eddig jól csinálják.

34:12
    Masalskis védte Bodenmann lövését, eredetileg Hollenstein tüzelt, ám Bodenmann beletette a botját, így lett igazán veszélyes.

34:15
    A lett kapus gyorsan védett, távolról védte Niederreiter lövését jobbról közvetlenül a buli után.

34:40
    Érik a svájci gól, ám eddig nem tört meg a jég és ne feledjük, Lettországnak is akadtak veszélyes helyzetei, bármi lehet.

35:10
    Újra öt az öt ellen támadhatnak a csapatok.

35:35
    Lettország veszélyeztetett, de Bieber a botjával hárított egy középtávoli lövést.

36:15
    Mezőnyjáték most a jégen, Svájc jut be végül az ellenfél harmadába, de a lövés nem jön össze egyelőre.

37:30
    Nagyon hosszasan próbált helyzetbe kerülni a piros mezes gárda, de jól védekeztek a lettek. Bodenmann jutott kis híján lövéshez, de elpiszkálták előle.

38:10
    A lettek ellentámadása sem sikeres, a kapu mögött szerelték Daugavins-t a védők.

38:45
    Sajnos kicsit leült az összecsapás percek óta.

38:50
    Hiller hatástalanította Rekis gyenge lövését, előtte Josi bombájába térdelt bele Ozolins.

39:10
    Az utolsó percben járunk, nagyon úgy tűnik, hogy 40 perc játék után sem lesz gól.

39:29
    Masalskis hárított egy lövést jobbról, Wick próbálkozott, majd Brunnert takarították el a kapus közeléből, amikor jobbról ismételt. Buli következik.

39:44
    Óriási helyzet maradt ki, a bal szélről passzolt be a kapu elé Hollenstein, Cunti pedig közvetlen közelről lőtt, Masalskis azonban bemutatott újra egy nagy védést!

40:00

Ebben a játékrészben nem volt a lövések számában olyan nagy különbség, ám Svájc helyzetei nagyobbak voltak. A harmad első tíz perce nagyon izgalmas volt, utána azonban kissé leült a találkozó. Sajnálatos, hogy továbbra sem láthattunk gólt, de még maradt 20 percük a csapatoknak erre, ugyanis továbbra is 0-0 az állás.
    Ebben a harmadban 10-12 volt a lövések aránya.
    Maradjanak velünk a szünet után a záró játékrészre is!
    ----

40:01

40:33
    Tilos felszabadítást követően buli a lett harmadban.

41:27
    Cunti került remek lövőhelyzetbe középen, védő szorítása nélkül tüzelt, Masalskis pedig bravúrral hárította az újabb svájci próbálkozást.

41:59
    Kiszabadulnak a lettek, de most egy leshelyzet miatt áll a játék.

42:30
    Az eddig is igen aktív Suri lőtt kapura jobbról, Masalskis a karjával pofozta ki a korongot.

43:44
    Vauclair kerül a kiállítás sorsára Svájctól fogás miatt. 2 perc emberelőny a letteknek.

44:50
    A kék vonal közelében tisztán lőhetett Ozolins, Hiller bravúrral védte az erős löketet.

45:20
    Még 25 mp a hátrányból, jól zár eddig a pirosak védelme.

45:45
    Kontrázott Svájc, Niederreiter húzta meg a jobb oldalon, ám Ozolins belevetődött a lövésbe, így nem jutott el a kapusig sem.

46:25
    Teljes létszámban a piros mezesek, ez az emberelőny is kihasználatlan maradt.

46:44
    Lesre csúszott egy svájci korongos, most pedig ismét a látványos és gyors jégtakarítási munkálatokat láthatjuk.

47:05
    Eddig a harmadik játékrészben Lettország egyetlen lövést eresztett meg, míg Svájc ötöt tud felmutatni.

47:24
    Túl sok ember egyszerre a jégen, ezt elszúrta Lettország, 2 perces kiállítás, Darzins üli le a büntetőpadon.

48:20
    Eddig a csapatok nem jeleskednek ma az emberelőnyök kihasználásában, ahogy az eredmény is mutatja, mindegyik előnyt elpuskázták.

48:43
    Gyors akció végén jobbról lőtt kapura Josi, a szög éles volt, Masalskis pedig hárított.

49:15
    Plüss próbálkozhatott jobbról, de ismét Masalskis a párharc győztese.

49:51
    A szokásoknak megfelelően, ez az emberelőny is gól nélkül végződött. Tíz perc van még hátra a 60 perces játékidőből, és továbbra is 0-0 az állás.

50:25
    Bátor bal oldali próbálkozás Ambühl, a lett kapus a botjával hárított.

50:46
    Lett lövés, Sotnieks tüzelt középről, Hiller a lepkés kesztyűvel hárította.

51:35
    Újabb gólesély a baltiak előtt, majd egy újabb. előbb jobbról egy próbálkozás, amit Hiller hatástalanít, alig 10 mp múlva pedig Darzins tüzelt, Kenins ismételt, mindegyik Hiller védésével végződött, utóbbit a korcsolyájával rúgta ki.

52:12
    Nem sikerült Niederreiternek túljárnia Masalskin eszén, a kaput megkerülve próbálta jobbról a hálóba kotorni a pakkot, azonban a lett kapus remekül védte a próbálkozást.

53:30
    Az előző percekkel ellentétben eseménytelen mezőnyjáték folyik.

53:48
    Két helyzet Svájc előtt! Előbb Suri lőtt jobbról, a kipattanót Ambühl próbálta közelről a hálóba kotorni, de egy védő ügyesen felszedte a botját, így a kapus rá tudott tenyerelni.

55:00
    Gyorskorcsolya-versenybe illő rohanás, helyzet nélkül, végül egy tilos felszabadítás a lettektől, a buli után azonban kikerül a harmadból.

55:30
    Helyzet a lettek előtt, Ozolins tüzelt jobbról, Hiller hárította. Az ellentámadásnál is Ozolins volt aktív, zárta a szöget, a bepassz után pedig nem érkezett svájci, de a lendülettől Rekis a kapunak esett, ami elmozdult.

56:06
    Egy fontos momentum lehet, Karsums jut a kiállítás sorsára Lettországtól fogás miatt. 2 perc emberelőny Svájcnak a mérkőzés hajrájában.

56:25
    Vajon sikerül-e Svájcnak ezt az előnyt végül kihasználnia, vagy ismét gól nélkül maradnak? Mire leírom Pavlovs egy ellentámadást vezet jobbról hátrányban, lőnie is sikerül, Hiller összezárja a lábait és hárít!

57:00
    Megint kivágták a korongot a lettek. Bő egy perc még az előnyből.

57:23
    Moser jobbról éles szögből, de tisztán tüzelt, Masalskis a mellkasával és a sisakjával hárított, némi ápolás után folytatódik az összecsapás.

57:55
    Wick bombázott kapura középről, a kapus azonban ezt is bravúrral védte.

58:30
    Nyomasztó Svájci fölény, de az eredmény továbbra is gól nélküli döntetlen.

58:33
    Lesre csúszott egy svájci, előtte Brunner próbált nulla szögből betalálni jobbról, elment a kapu előtt.

59:25
    Josi nem jutott lövőhelyzethez, majd kicsúszik a korong a harmadból.

59:38
    Balról nem jó szögből próbálkozott Darzins, lövése mellé szállt.

59:52
    Svájc gólt szerzett!
    Végül mégis betalált Svájc! Niederreiter zavart a kapu előtt, balról MOSER adott be, ami egy védőről pattant a hálóba 8 másodperccel a találkozó vége előtt! 0-1!

59:53
    Lett időkérés, vélhetően a kapust is lehozzák, nincs már mit veszteni. Egy gyors akció egy lövéssel az egyetlen esélyük. Így van, nincs kapus a lett kapuban.

59:59
    Távoli lövés eljut Hillerig, de védi.

60:00

Végül Moser eldöntötte a találkozót, nem volt a gólja előtt gólpassz, mivel ellenféltől szerezte meg a korongot.
    59 perc 52 másodpercig állt döntetlenre a találkozó, végül Svájc mégis bezsebelte a győzelmet és a fontos pontokat a győzelemmel. Ha igazolódik a papírforma, ez a csoport harmadik helyéről döntött, mert a másik két csoportellenfél ellen jóval kevesebb esélyük lesz pontot szerezniük.
    Az összecsapáson 21x próbálkozott Lettország lövéssel, Svájc pedig 39 alkalommal tüzelt. Mind a nyolc emberelőny kihasználatlan maradt, ez nem igazán gyakori, főleg olimpián.
    A lettek is minden dicséretet megérdemelnek, ám Svájc mindenképpen megérdemelten szerezte meg a győzelmet, mert mindegyik harmadban többet támadtak és többet tettek a győzelemért.
    A végeredmény tehát Lettország – Svájc 0-1 a férfi jégkorong egyik nyitómeccsén.
    ---- (20:19:54)

Gólok és gólpasszok: 60. Moser

Játékvezetők: Brueggemann, Meier